اسنپ چت و اینستاگرام کاربران را به عمل جراحی پلاستیک تشویق می کنند

اسنپ چت و اینستاگرام کاربران را به عمل جراحی پلاستیک تشویق می کنند

Snapchat و Instagram با فیلترهای خود، پوست ما را صاف و روشن می کنند، لب های پر رنگ تر را به ما نشان می دهند و حتی چشم ما را بزرگتر می کنند، که همه آنها با استانداردهای زیبایی فعلی جامعه غرب سازگار است. هر کسی که از این رسانه های اجتماعی استفاده می کند، می داند که حتی برای یکبارم که شده، نمی توان از فیلترها – چه حیوانی، فانتزی و یا فقط شکلک ها ( ایموجی) استفاده نکرد.

بحث بسیار زیادی در مورد این که چگونه این برنامه ها و فیلترها ممکن است در شخصیت فردی ما تاثیر منفی داشته باشند وجود دارد و این که آیا آنها می توانند منجر به مسائلی مانند تاثیر در افکار، تغییر نگرش درباره صورت و ظاهر و به طور کلی اختلال در بدن ( اختلال تصویری بدن) شوند یا خیر؟

با توجه به بررسی های انجمن بیماری های روانی و افسردگی آمریكا، جواب مثبت است و مشخص شده که این رسانه ها و ابزارهای آن ها می توانند مشکلات زیانبار و همراه با اضطراب از چهره افراد در تصور یا نگرش فردی آنها به کم بود زیبایی در ظاهرشان و یا نارضایتی از چهره خود شوند.

طبق نظر دکتر متیو شولمن، یک جراح معتبر پلاستیک که رئیس هیئت مدیره بیمارستانی در نیویورک سیتی است، بیماران حتی تصویری خیالی از چهره خود را به جراحان پلاستیک نشان می دهند تا چهره ای خیلی زیبا و گاه دور از تصور  با عمل زیبایی برایشان بسازند. یک پزشک به این پدیده به عنوان “Snapchat Dysmorphia” اشاره کرده است.

بعضی ها حتی بحث می کنند که فیلترهای Snapchat ممکن است فراموش کنند که ما واقعا چطور به نظر می رسیم.

رنه انگلن، استاد روانشناسی دانشگاه Northwestern، و نویسنده کتاب Beauty Sick، می گوید: “مسئله ای در مورد از دست دادن چشم انداز آنچه شما در واقع به نظر می رسید و چیزی که در مورد آن تصور می کنید، وجود دارد. پیش از ظهور Snapchat و Instagram زیبایی هر کس آن چیزی بود که در چهره و ظاهر او وجود داشت ، ولی بعد از بوجود آمدن این شبکه های اجتماعی، عکس های تغییر یافته که معمولا متعلق به افراد مشهور و مدل ها در تبلیغات یا مجلات بود، الگوی افراد در سنجش زیبایی خود و یک جور تصور کاذب از زیبایی خیالی در کاربران به وجود آورد.

رسانه های اجتماعی مفهوم زیبایی را تغییر داده اند.

“این کافی نیست که شما خودتان را با این تصاویر ساختگی از مدل ها مقایسه کنید، اما اکنون این مقایسه بطور روزانه بین خود واقعی و تصویری خیالی و جعلی از ظاهرشان، در بین کاربران رسانه های اجتماعی وجود دارد. انگلن گفت: این فقط یک راه برای احساس سقوط کوتاه در هر روز است.

ما به نقطه ای می رسیم که مردم از فیلترها به عنوان منبع الهام بخش برای روش های بالقوه زیبایی استفاده می کنند  که قطعا ارزان نخواهد بود. اکثر افرادی که در معرض جراحی های زیبایی قرار می گیرند، زنان هستند، که این امر با توجه به فشار ثابت که احساس می کنند تا استانداردهای زیبایی همیشه در حال تغییر و گاهی مضر در جامعه زندگی می کنند، منطقی است.

انگلن گفت: “این یک پیوند واقعی است که زنان را در آن قرار می دهیم وقتی که ما این فشار بدون توقف برای مطابقت با این ایده زیبایی را به آنها ارائه می دهیم و سپس آنها را هنگامی که احساس فشار می کنند و در مورد آن کار می کنند، ببخشید.” “من فکر نمی کنم این کلید در اینجا باشد. من فکر می کنم آنچه که ما می خواهیم در حال حرکت باشد، نمایندگی واقعی تر از خودمان است و من فکر می کنم که سخت تر و سخت تر می شود. ”

تقاطع رسانه های اجتماعی و جراحی زیبایی
هنگامی که بسیاری از بیماران برای خواندن مگن مارکل یا لب های کایلی جنر از آنها خواسته بودند، اکنون جراحان پلاستیکی خود را فیلتر می کنند.

“همه اساسا از یک فیلتر به تنهایی استفاده می کنند و یا این که گام بعدی را برای آوردن آن به من می گویند:” هی، این چیزی است که من می خواهم به نظر برسد. “Schulman گفت. “هیچ کس به این راحتی نمی رود، اما در سرشان، این چیزی است که آنها می خواهند به نظر برسند و سپس به من می آیند و می گویم: من پوست صاف را می خواهم، من می خواهم چشم هایم باز شود، من می خواهم لب هایم را کاملتر شما این گروه دو نفر را دارید. ”

در میان فیلترهای محبوب ترین کسانی هستند که پوست را صاف یا تمیز می کنند.

او گفت: “مردم این را به عنوان نمونه ای از آنچه که آنها می خواهند پوست خود را به نظر می رسند استفاده می کنند، که اساسا بدان معنی است که آنها می خواهند از رنگدانه های نامنظم خلاص شوند و می خواهند خطوط و چین و چروک های نرم را نرم کنند.”

بیماران همچنین از فیلترهایی استفاده می کنند که چشم ها بزرگتر می شوند – که شولمن گفته است که می تواند نیاز به عمل جراحی پلک یا تزریق بوتاکس داشته باشد – یا لب هایشان کامل تر می شوند، به این معنی که “آنها می خواهند پرکننده ها در لب ها [مثل] Restylane یا یوودرم. ”

منبع: huffingtonpost

درباره نویسنده