دنیای مد

اسنپ چت و اینستاگرام کاربران را به عمل جراحی پلاستیک تشویق می کنند

Snapchat و Instagram با فیلترهای خود، پوست ما را صاف و روشن می کنند، لب های حجیم تر را به ما نشان می دهند و حتی چشم ما را درشت تر می کنند، که همه آنها با استانداردهای زیبایی فعلی جامعه غرب سازگار است. هر کس که از این رسانه های اجتماعی استفاده می کند، می داند که حتی برای یکبار هم که شده، نمی توان از فیلترها – چه حیوانی، فانتزی و یا فقط شکلک ها ( ایموجی) چشم پوشی کرد.

نظریات بسیار زیادی در مورد این که چگونه این برنامه ها و فیلترها ممکن است در شخصیت فردی ما تاثیر منفی داشته باشند وجود دارد و این که آیا آنها می توانند منجر به مسائلی مانند تاثیر در افکار و تغییر نگرش درباره صورت و ظاهر و به طور کلی اختلال در بدن ( اختلال تصویری بدن) شوند یا خیر؟

با توجه به بررسی های انجمن بیماری های روانی و افسردگی آمریكا، جواب مثبت است و مشخص شده که این رسانه ها و ابزارهای آن ها می توانند مشکلات زیان بار همراه با اضطراب از چهره افراد در نگرش فردی آنها بوجود آورند و منجر به القای حس کم بود زیبایی و یا نارضایتی فرد از صورت خود شوند.

اسنپ چت و اینستاگرام کاربران را به عمل جراحی پلاستیک تشویق می کنند

طبق نظر دکتر متیو شولمن، یک جراح معتبر پلاستیک که رئیس هیئت مدیره بیمارستانی در نیویورک سیتی است، بیماران حتی تصویری خیالی از چهره خود را به جراحان پلاستیک نشان می دهند تا چهره ای خیلی زیبا و گاه دور از تصور  با عمل زیبایی برایشان بسازند. یک پزشک آمریکایی این پدیده را “Snapchat Dysmorphia” نامگذاری کرده است.

بعضی ها حتی اعتقاد دارند که فیلترهای Snapchat ممکن است باعث شوند فراموش کنیم که ما واقعا چطور به نظر می رسیم.

رنه انگلن، استاد روانشناسی دانشگاه Northwestern، و نویسنده کتاب Beauty Sick، می گوید: “مسئله ای در مورد از دست دادن چشم انداز آنچه شما در واقع به نظر می رسید و چیزی که در مورد آن تصور می کنید، وجود دارد. پیش از ظهور Snapchat و Instagram زیبایی هر کس آن چیزی بود که در چهره و ظاهر او وجود داشت ، ولی بعد از بوجود آمدن این شبکه های اجتماعی، عکس های تغییر یافته که معمولا متعلق به افراد مشهور و مدل ها در تبلیغات یا مجلات بود، الگوی افراد در سنجش زیبایی خود و یک جور تصور کاذب از زیبایی خیالی در کاربران به وجود آورد.

رسانه های اجتماعی مفهوم زیبایی را تغییر داده اند

“این کافی نیست که شما خودتان را با این تصاویر ساختگی از مدل ها مقایسه کنید، اما اکنون این مقایسه بطور روزانه بین خود واقعی و تصویری خیالی و جعلی از ظاهر، در بین کاربران رسانه های اجتماعی وجود دارد. انگلن می گوید: این فقط یک راه برای احساس سقوط کوتاه مدت در افکار فردی است.

ما به نقطه ای می رسیم که مردم از فیلترها به عنوان منبع الهام بخش برای روش های بالقوه زیبایی استفاده می کنند  که قطعا ارزان نخواهد بود. اکثر افرادی که در معرض جراحی های زیبایی قرار می گیرند، زنان هستند، که این امر با توجه به فشار ناشی از استانداردهای زیبایی جامعه که همیشه در حال تغییر و اکثر اوقات مضر اند، منطقی است.

انگلن می گوید: “این یک پیوند واقعی است که زنان را در آن قرار می دهیم وقتی که ما این فشار بدون توقف برای مطابقت با این ایده زیبایی را به آنها ارائه می دهیم و سپس آنها را هنگامی که احساس فشار می کنند و در مورد آن کار می کنند، ببخشید.” “من فکر نمی کنم این کلید در اینجا باشد. من فکر می کنم آنچه که ما می خواهیم در حال حرکت باشد، نمایندگی واقعی تر از خودمان است و من فکر می کنم که سخت تر و سخت تر می شود. ”

تقاطع رسانه های اجتماعی و جراحی زیبایی

اکثر اوقات، بسیاری از بیماران صورتی شبیه مگن مارکل بازیگر یا لب های کایلی جنر را از جراحان می خواهند، اکنون جراحان پلاستیک ، صورت بیشتر بیماران خود را براساس بازیگران معروف آمریکایی ، جراحی زیبایی می کنند.

“همه اساسا از یک فیلترهای شبکه های اجتماعی روی عکس هایشان استفاده می کنند و گام بعدی این است که عکس ساخته شده براساس آن فیلترها را پیش یک جراح کی برند و می گویند:” هی، این چیزی است که من می خواهم این طور به نظر برسم. “دکتر شولمن می گوید: “همه تصور می کنند با جراحی پلاستیک به زیبایی فوق العاده ای می رسند، این تنها یک توهم است، بیماران به من مراجعه می کنند و می گویند:من پوست صاف تری می خواهم، من می خواهم چشم هایم درشت تر شود، من می خواهم لب هایم حجیم تر شود و از روی این دو عکس این کارها را برایم انجام دهید. ”

در میان فیلترهای شبکه های اجتماعی،محبوب ترین آنهایی هستند که پوست را صاف یا تمیز می کنند.

شولمن گفت: “مردم از این فیلترها، به عنوان نمونه ای از آنچه که آنها می خواهند پوست خود آن گونه به نظر رسد، استفاده می کنند، که اساسا بدان معنی است که آنها می خواهند از رنگدانه های نامنظم خلاص شوند و خطوط و چین و چروک های صورت خود را باز کنند.”

بیماران همچنین از فیلترهایی استفاده می کنند که چشم هایشان درشتر  شوند – که شولمن گفته است: می تواند نیاز به عمل جراحی پلک یا تزریق بوتاکس داشته باشد – یا لب هایشان حجیم تر شود، به این معنی که “آنها می خواهند از پرکننده ها مثل بوتاکس و … در لب هایشان استفاده کنند. ”

منبع: huffingtonpost

به این مقاله امتیاز بدین
پست های مرتبط
دنیای مد

به سبک رنگ های زمستان امسال (1397) بپوشید !

دنیای مد

مانتو شیک با قیمت مناسب از کجا بخرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *